Are dreptul casierul să refuze bacnote care sunt lipite la mijloc sau nu?

30 iulie 2024 0

Bună ziua. La casa unui magazin au refuzat să să accepte o bacnotă, care a fost lipită la mijloc. Firul de metal din interiorul bacnotei era vizibil, bacnota era 70% din suprafață întreagă. Casierul a motivat că ea nu primește astfel de bacnote. Conform legii, casierul are voie să refuze astfel de bancnote sau a totuși a încălcat legii?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. Are dreptul. Potrivit legii schimbarea bancnotelor se face de BNM sau Băncile comerciale.

30 iulie 2024