Cine devine proprietarul apartamentului, daca proprietarul a decedat?

4 iunie 2017 65

Recent l-am ingropat pe tata, el a fost proprietarul casei, toate facturile veneau pe numele lui, noi am fost la LSC"ЖЭК", le-am adus dovada ca tata nu mai este, dar facturile tot vin pe numele lui.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Diana Conea
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Buna ziua,
Mai intii de toate adresati-va unui notar pentru a va consulta in privinta dobindirii de catre succesori a dreptului de proprietate. Vedeti daca nu este un testament.
Apoi, dupa dobindirea dreptului de proprietate, persoana respectiva, va face toate modificarile necesare la institutiile care emit facturile.

5 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Adresati-va in termen de 6 luni la notar pentru deschiderea dosarului de succesiune , iar ulterior cu obtinere certificatului de mostenitor legal va adresa-ti in toate institutiile ! Astfel CCL APLP-urile nu va pot modifica facturile , deoarece proprietar legal la moment este tatal. !

6 iunie 2017