Cum sa procedez?

16 decembrie 2019 34

Bună! Am o idee de afacere care nu exista in orasul meu si posibil nicaieri in tara. Pentru a o dezvolta, vreau sa ii propun parteneriat unei persoane care are o afacere deschisa (o retea de cafenele). Ma tem insa, ca el va folosi ideea mea sau ma va inlatura din afacere odata aceasta dezvoltata. Este vreo modalitate juridica ca sa ma pot apara in cazul acestor situatii?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Salut Igor,

Dacă ideia Dvs este inovativă o puteți înregistra ca un Know-How la AGEPI. La fel, puteți înregistra și cu drept de autor ideia respectivă, ca să nu fie copiată de cineva.

După ce înregistrați, puteți liber să inițiați afacerea comună.

Pentru detalii vă sunt la dispoziție.

17 decembrie 2019