Divorț și donație pe numele copilului

2 mai 2022 3

Bună ziua. Dacă unul din părinți din venituri proprii a făcut o donație copilului său, iar copilul din acei bani a cumpărat un apartament pe numele său, în cadrul divorțului al 2-lea părinte poate pretinde la acel apartament?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

HRISTOS A INVIAT Xenia! In cazul dvs., nu se mai poate pretinde la apartament, este o proprietate privata si copilul singur poate decide ce sa faca mai departe cu acel imobil, pentru a evita conflictul puteti sa parcurgeti la mediere, puteti telefona la mobil: 069049267

3 mai 2022
  • Jurisconsult

Buna ziua, Xenia!
În completarea răspunsului domnului Gînga.

Trebuie să aveți în vedere că venituri proprii al unuia dintre soți în timpul căsătoriei aparţin ambilor cu drept de proprietate în devălmăşie.

Convenţia încheiată de unul dintre soţi(în cazul Dvs-contract de donaţie) poate fi declarată nulă de către instanţa judecătorească, la cererea celuilalt soţ,... mai detaliat dacă se va stabili că cealaltă parte a convenţiei a ştiut sau trebuia să fi ştiut că al doilea soţ este împotriva încheierii convenţiei respective.

Asta însemnă, că dacă al 2-lea părinte a fost împotriva donației și donatarul a știut despre acest fapt donație poate fi declarată nulă de către instanţa judecătorească.

3 mai 2022