Folosirea imaginii automobilului pentru reclamatii

30 iunie 2018 43

Buna ziua. Am o intrebare! Ceva timp in urma (martie-aprilie) am fost la o spalatorie auto sa-mi spal automobilul. Spalatoria era de putin timp deschisa, clienti putini. Eu avand o masina moderna (anul 2016/2017). Am observat ca angajatii si proprietarul in timpul spalarii si chiar dupa pozau automobilul. Deci am trecut cu vedere,ca nu faceau o crima. Acum recent, din intimplare pe facebook am dat peste pagina lor, m-am abonat, iar apoi analizam pagina si am dat peste un video de publicitate a spalatoriei in care este folosita imaginea automobilului meu. Deci, ei nu doar au pozat dar si au inregistrat un video dupa care l-au folosit fara acordul meu in scopuri personale. Intrebarea mea: Cum pot proceda? Ce pot castiga din toata situatia asta? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua,
În cazul în care în video au fost publicate Nr. De înmatriculare, cît și automobilul, fără acord, situația poate fi impusă cu obligații de despăgubire pentru folosirea în lipsa acordului a bunului proprietate privată cît și datelor cu caracter personal.

3 iulie 2018