Perfectarea unei procuri fara a veni in Republica Moldova

7 martie 2023 17

Buna ziua. Ma aflu peste hotare, dar acasa am un fiu de 18 ani care doreste sa depuna dosarul pentru redobandirea cetateniei romane. El are nevoie sa-i fac procura pentru a obtine anumite acte de la arhiva. Exista vreo posibilitate sa-i fac o astfel de procura fara a veni in Republica Moldova?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Perfectaţi procura la Ambasada sau Consulatul RM din ţara unde vă aflaţi.
Totodată v-aş recomanda să-i acordaţi împuternicirea de a solicita modificarea actelor de stare civilă pentru a nu face o altă procură la o eventuală necesitate.

7 martie 2023