Plată eronată către CNAM

25 septembrie 2024 0

Bună ziua. A fost făcută o plată eronată către CNAM pentru polița medicală, în valoare de peste 14.000 lei. CNAM refuza să întoarcă banii, pe motiv că persoana vizată deține un teren agricol și are datorii pentru asigurarea medicală. Debitorul este rezident în Regatul Unit și se află mai mult de 183 zile pe an, peste hotare. E posibil să recupereze banii? Sunt disperată!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii

.......presupun că întrebarea privește aplicarea în timp a legii de mai jos.....................(5) Proprietarii de terenuri cu destinație agricolă, cu excepția grădinilor şi a loturilor pentru legumicultură, indiferent de faptul dacă au dat sau nu aceste terenuri în arendă sau în folosință pe bază de contract, care, concomitent, fac parte din... mai detaliat categoriile de persoane neangajate asigurate de Guvern sau care fac dovada aflării peste hotarele Republicii Moldova o perioadă mai mare de 183 de zile calendaristice în cursul anului bugetar nu achită prima de asigurare obligatorie de asistență medicală în sumă fixă.

[Art.23 al.(5) introdus prin LP79 din 12.04.24, MO192-194/02.05.24 art.250; în vigoare 02.05.24]

.........interesant.......plata de peste 14000 lei s-a făcut pentru ce perioadă????......

26 septembrie 2024