Trei copii luati de la parinti au fost plasati intr-un centru pentru copii unde sunt tratati necorespunzator

6 august 2024 0

Buna ziua. Trei copii ale unor rude au fost luati de la parinti un an in urma si plasati intr-un centru de copii. Unul din copii a fost batut acolo de mai multe, lucru despre care el le-a spus rudelor. Am fost in vizita la copii si acolo e o atmosfera grea. Copilul e impus sa zica ca nimeni nu-l bate. Al doilea copil era cu parul in ochi si la prima vizita, si la o doua, cu hainele si incaltamintea murdare. Acelasi copil are toti dintisorii stricati, de un an de cand se afla acolo. A fost un caz cand copilul trebuia dus la medicul de dinti si l-a dus o persoana straina. Alt copil a stat in pat 2 zile cu temperatura si voma si nimeni nu a chemat un medic sa-l vada. Copiii sunt dusi la o familie dintr-o comunitate religioasa minoritara si impusi sa lucreze si, mai grav, sa practice acea religie. Cum ii putem scoate pe copii din centrul de plasament mentionat si sa-i ferim de practicile religioase care le sunt straine? Unde putem alerta autoritatile cu privire la tratamentul la care sunt supusi copiii in centrul de plasament, ca sa fie luate masurile care se impun?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Marina, eu am făcut cunoțtinâă ci mesajele scrise, e un caz ne mai văzut. În primul rând trebui să știți, ce fel de rudă sunteți dață de copii. DFVS sunteți în drept să atenționați organele de poliție despre atțrnarea proastă a administrației față de copii, ca medici... mai detaliat legiști să-i examineze, să le facă un act de examinarea lor și dupasta să vă adresați la organele de tutelă din prejmă, cu dreptul de a deveni tuelari oficiali, cu atragerea copiilor să trăiască la DVS, unde o să poată verifica oarganele de tutelă, cum se atărnă față de copii-maturii, dacă nu le sunt încălcate drepturile copiilor, dacă li se oferă tuote necesarele și dacă copii duc o viață normală. Pentru o discuție mai amplă DVS sunteți în drept să apelați la viberul meu de pe telefonul +37368669950.

6 august 2024
  • Avocat

Buna ziua, reveniti cu mesaj pe adresa de e-mail, va ajut si va ghidez.

7 august 2024