Branșare provizorie la conducta de apă

28 апреля 2024 3

Bună ziua! Blocul nostru de locuit a fost dat în exploatare cu branșarea provizorie la conducta de apă de la blocul vecin. După proiect urmau să fie construite încă 2 blocuri în complexul nostru și cele 3 blocuri să fie conectate împreună la o altă sursă. Compania de construcție a intrat în insolvabilitate, după care a vândut terenul unei alte companii, care va construi 2 blocuri după proiectul său propriu. Blocul nostru nu are creată o Asociație, deoarece locatarii nu au dorit să ia blocul în gestiune înainte ca blocul să fie conectat corespunzător la rețeaua de apă și să fie instalată o pompă cu capacitatea necesară. Acum că compania de construcții e în insolvabilitate, iar noua companie care a procurat terenul va construi cele 2 blocuri după propriul său proiect, riscăm noi, locatarii blocului dat în exploatare, să rămânem cu branșamentul provizoriu, sau noua companie e obligată să faciliteze conectarea blocului nostru la rețeaua de apă, cum a fost prevăzut în proiectul inițial, odată cu construirea celor 2 blocuri?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Адвокат-стажер
  • Иные правонарушения

Buna! Este necesar de o analiză juridică. Pentru ajutor și suport juridic, apelați la nr. de telefon 069049267

29 апреля 2024
  • Юрисконсульт

Buna ziua d-na Ina, DVS sunteți în drept să înaintați o grupă de reprezentanță al blocului vizat să se prezinte la administrația actualiei firme și să vă interesați ce gânduri au ei, dacă o să aveți posibilitatea de a vâ adresa la documentația lor, să le atenționați, că vor fi... mai detaliat ei conectați la apeduct, da sau nu. Asta v-a fi și o analiză a documentelor cuvenite. Nu acceptați să alșteptați darea în expluatare a blocurilor, poate să fie târziu.

29 апреля 2024