Jocuri de noroc

29 января 2023 24

Buna! Exista vreo procedura care ar face posibila solicitarea de a nu mai emite card de acces in incinta salilor cu automate de joc? Persoana nu este limitata in capacitate si nu are reprezentant legal, adica poate actiona de sine statator, in nume propriu si doreste sa depuna cerere sa nu i se mai elibereze carduri de acces.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Maria Gogu
  • Адвокат-стажер

Bună ziua Dna Cristina,

Potrivit articolului 12 aliniat (1) lit. f și j, din Legea nr. 291 din 16.12.2016 cu privire la organizarea și desfășurarea jocurilor de noroc, accesul la sălile cu automate de joc este interzis:
• minorilor și a persoanelor care nu au împlinit vârsta de 21 de ani (cu... mai detaliat excepția loteriilor și pariurilor);
• al persoanelor sub influenta alcoolului, substanțelor stupefiante, psihotrope sau altor substanțe cu efect puternic;
• al persoanelor cu intenția vădită de a perturba ordinea, liniștea și buna desfășurare a jocurilor de noroc, precum și al persoanelor ce poartă armă și muniții.

Prin urmare, dacă persoana întrunește una din criteriile menționate supra automat nu va putea avea acces.
În cazul în care nu întrunește una din criteriile menționate supra poate avea acces.
La nivel de legislație nu există o procedura care ar face posibilă solicitarea de a nu mai emite card de acces.

3 февраля 2023