Pot pleca cu copilul în afara țării dacă sunt divorțată?

2 мая 2024 3

Bună ziua! Sunt divorțată și doresc să plec peste hotare împreună cu copilul minor. Am nevoie de acordul tatălui copilului? Eu dețin pașaport românesc, iar copilul - moldovenesc.

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna ziua Dina, ca să nu ai probleme la frontieră, când o să eși cu copilul, trebui să dețini un acord de la tata, care se depune la un avocat, că el nu e împotrivă să iasă copilul cu mama din țară. În caz de nu DVS sunteți în drept... mai detaliat să solicitați în baza Legii nr. 1024 ” Cu privire la cetățenie ” art. 3 și 5 sunteți în drept să depuneți o cerere în insatanța de judecată pentru a obține o hotărâre de eși din țară.

3 мая 2024
  • Юрисконсульт

DVS sunteți în drept să apelați la viberul meu de pe telefonul +37368669950 pentru a discuta mai detailiat.

3 мая 2024
Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. Pentru traversarea frontierei nu trebuie acordul tatălui, însă pentru domicilierea permanentă în altă țară, este necesar acordul.

3 мая 2024