Pot sa recuperez banii de la escroci?

7 мая 2024 3

Buna ziua. M-am intrat pe o platforma online de lucru (vanzari). Am avut o persoana care ne conducea pas cu pas. Pentru fiecare comanda, eu transferam bani pe cardul lor, bani care erau pusi in contul de pe care lucram, iar dupa finalizarea lucrului, imi transferau banii mei plus procentul acumulat inapoi in contul meu. Cateva zile a functionat dupa cum am descris, dar la un moment dat le-am tranferat 40.000 lei si cand sa-mi intoarca banii mei plus procentul din vanzari, mi-au spus ca pentru asa suma este nevoie mai intai sa achit impozit in suma de 14.400 si mi-au cerut sa le transfer suplimentar suma mentionata. Mi-am dat seama ca e o inselatorie si nu am mai transferat suma suplimentara. In plus, m-am adresat imediat la politie cu o plangere. De atunci nu se intampla nimic. Ce pot sa fac in acest caz? O sa pot sa recuperez banii pe care i-am transferat (am luat cu imprumut suma mentionata ca sa o pot investi)?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna ziua d-na Parascovia, DVS ați procedat corect, că v-ați adresat la poliție. Nu mai că de la poliție n-ați primit nic-un răspuns, eu aș vrea să știu când DVS v-ați adresat, cât timp a trecut de atuncea, DVS sunteți în drept să vă prezentați la poliție, să ceriți o... mai detaliat explicașie, la ce stadie se găsește invenctigația lor, adică a poliției. Nu știu de ce, dar DVS ați intrat într-o cârdăți criminală întreprinsă cu de pesoanele cu care ați fost în contact , dar și cu poliția. Eu sunt ferm convins, că nu s-a întreprins nimica, escrocii au dat dovadă, că au legături strânse cu poliția. Eu pot să vă propun, al un contact mai profund saitul meu de pe viberul meu, de pe telefonul de contact +37368669950. Pot să vă comunic, că nu sunt din raza Chișinăului, dar din suburbie, cunosc bine lucru poliției, deoarece un timp în delungat am activat în organele procuraturii-anchetator.

8 мая 2024