Pensie alimentara

6 mai 2024 3

Buna ziua. Tatăl copilului meu a fost obligat prin hotărâre judecătorească, emisă în 2017, să achite copilului pensie alimentară. Cu toate acestea, nu a plătit nimic de atunci. Ce pot face în această situație? Care e procedura de mai departe, ca să mă asigur că copilul primește ce i se cuvine?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
De la Judecătorie luaţi titlu executoriu şi trebuie să vă adresaţi la executorul judecătoresc.
Dacă din 2017 nu a achitat nimic, veţi putea solicita pensia doar pentru ultimii 3 ani.

7 mai 2024