Pensie de intretinere pentru copilul minor

30 aprilie 2024 6

Buna ziua. Sunt divortata de 3 ani si am la intretinere un copil minor. In toti acesti 3 ani tatal copilului nu a contribuit cu nimic la intretinerea acestuia. Pot cere prin judecata ca tatal copilului sa achite copilului pensie de intretinere? De cand se va calcula pensia de intretinere - din momentul divortului sau de la data depunerii cererii in instanta?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua Lucia, eu vă aduc la cunoștință, că DVS sunteți în drept să solicitați pensia alimentară cu 3 ani în urmă, tot depinde cum solicitați. Judecătorii tot timpul incasează pensia din momentul când vă adresați, adică de când ați depus pensia, dar legea familiară vă permite așa ceva. Eu... mai detaliat vă scriu datele mele viberul meu de pe telefonul de contact +37368669950.

30 aprilie 2024