Umbrirea terenului

14 mai 2024 3

Bună ziua. Doresc să știu dacă vecinii au dreptul să îmi umbrească terenul. Ideea este că vreau să instalez un sistem fotovoltaic la sol și nu aș vrea ca vecinii să-mi umbrească terenul. Există vreo lege sau regulament care m-ar ajuta în acest sens? Vecinii încă nu au construcții pe terenurile lor. Terenul în cauză este amplasat în mun. Chișinău. Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Alexandru, de dorit să vă adresați ci o cerere oficială la primărie, să descriți locul unde vă aflați, care este necesitate DVS de a vă instalași un sistem fotovoltaic, care sunt necesitățile de conducere și dacă vecinul vi se încalcă drepturile, eăspunsul să fie argumentat conform căruia Regulament ei... mai detaliat se conduc.

14 mai 2024

Mulțumesc, pina aici am înțeles. Există vreun act normativ în acest sens?

14 mai 2024