Vanzarea apartamentului comun si pensie alimentara 25 % din venituri

30 aprilie 2024 3

Buna ziua. Sunt divortat si am un copil minor, caruia ii platesc, in baza deciziei judecatoresti, pensie alimentara in proportie de 1/4 din venituri. Impreuna cu fosta sotie detinem in coproprietate un apartament (in cote egale). Fosta sotie insista sa vindem acel apartament, in care momentan locuieste ea si copilul. Voi fi obligat sa dau 25% din pretul obtinut pentru cota mea parte de 50% in contul platii pensiei alimentare? Pot sa refuz vanzarea apartamentului?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Dumitru, contul pensiei alimentare nu prevede așa ceva, conform hotărârei menționate de DVS, DVS sunteți obligat să achitați 1/4 și gata, ex.soției a născut o lege nouă. Citiți atent hotărârea instanței și o să vă fie clar, ce și cum. DVS sunteți în drept să vă refuzați de la... mai detaliat vânzarea apartamentului, lasă ex.soția să îmble prin judecată.

30 aprilie 2024
  • Avocat
  • Alte domenii

să achitați 25% din întregul prețul obținut pentru 1/2 cotă-parte a dvs. la sigur că nu sunteți obligat..........dar, se pune problema: dacă venitul rezultat din așa-numita creștere de capital se include în veniturile din care se reține 1/4 pensie de întreținere ???.....de refuzat puteți refuza, însă, în orice moment, oricare... mai detaliat din coproprietari poate solicita prin instanța de judecată încetarea proprietății comune, prin modalitățile prevăzute de lege, inclusiv, vânzarea bunului la licitație și împărțirea prețului între coproprietari proporțional cotelor-părți deținute.........pentru ??? suplimentare apelați 069615655

30 aprilie 2024