Mostenitor de gradul intai?

24 july 2020 121

Buna ziua. Parintii mei sunt divortati, dar nu au partajat averea. Sunt singurul copil la parinti. Tata nu este parinte biologic, dar nu are alti copii. Dupa decesul lui, cine poate pretinde la mostenire? Eu sunt mostenitor de gradul intai?

Lawyer comments 3

  • Legal consultant

Gl. Petru, conform Codului Civil, ca motinitor mde gr.1, tu o să fii maștinitorul și podibil mțmica, fiindcă ea e tut de gr.1.

24 july 2020
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Daca nu sunteți infiat de acesta, nu aveti drept de a mosteni, doar mama

25 july 2020
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Petru!

După cum a menționat și colegul avocat Vitalie Onofrei doar în cazul în care ați fost infiiat îl veți moșteni.
Ținând cont de faptul că, părinții sunt divorțați, nici mama Dvs nu-l va moșteni pe tatăl Dvs.

Dacă tatăl dorește, acesta poate întocmi un testament potrivit căruia să vă testeze totul... mai detaliat Dvs.

Succes.

26 july 2020