Numărul de locuri indicat greșit în pasaport tehnic

03 march 2021 106

Buna ziua, stimați juriști. Sunt proprietarul unui autocamion (până la 3,5 tone). Am fost azi oprit de INP pentru verificarea actelor. Polițistul mi-a comunicat că mașina este reutilată și numarul de locuri din pașaport nu coincide cu cel real. Drept urmare, a emis o ordonanță de ridicare a plăcuțelor de înmatriculare și a aplicat o amendă de 600 lei.
Mașina a fost adusă în 2015 din Germania, vămuită de mine personal. Expertul de la REGISTRU a inclus în pașaportul tehnic moldovenesc informația în baza pașaportului german, dar a indicat greșit 2 locuri în loc de 2 banchete. Consider că am fost amendat pe nedrept, având în vedere că greșeala aparține CRIS REGISTRU și nicidecum mie. Ce pot face mai departe?

Lawyer comments 1

  • Advocate

Trebuie sa va adresati la ASP, pentru modificarea datelor din certificatul de inmatriculare.

04 march 2021