Ridicarea unui gard comun din piatra necesita autorizatie si cine o solicita?

06 may 2017 1518

Noi cu vecinul am construit case, fiecare pe lotul sau, acuma urmeaza sa ridicam gardul impreuna. Cine din noi trebue s-o solicite si daca e nevoie pentru o autotizatie in acest caz? Gradul se planifica mixt din piatra cu fier. Multumesc

Jurist comments 1

Alexandru Ţurcan
  • Advocate

Gardul pare sa fie unul capital. Daca nu ati proiectat gardul impreuna cu casele voastre, va trebuie acum sa vorbiti cu arhitectul sau arhitectii care v-au proiectat casele - sa va proiecteze si gard. Din pacate, va trebuie sa obtineti certificat de urbanism si autorizatie de constructie pentru gard.
Referitor la... mai detaliat cine solicita:
- fiecare proprietar trebuie sa-si faca proiectul propriului gard
- cel care va construi si va fi proprietarul gardului - acela trebuie sa solicite autorizatie
- daca este vorba doar despre o latura de gard care separa loturile dintre 2 vecini - are sens sa va intelegeti cu vecinul ca numai unul din voi sa solicite autorizatie, dar sa faceti un acord privind constructia, intretinerrea si proprietatea gardului;
- probabil puteti sa solicitati si impreuna o singura autorizatie pentru constructia unui gard comun - devenind coporprietari ai gardului
- daca aveti posibilitate - consultati-va cu arhitectul si primaria cum va fi mai simplu si mai comod
- sau nu faceti un gard comun capital, dar unul vegetal (e.g. din tufari inalti si densi), sau un gard usor, din lemn sau alt material - in care caz nu va fi nevoie sa pierdeti timp cu formalitatile.

07 may 2017