Card blocsat

21 mai 2024 2

Buna ziua. Cardul bancar, pe care primesc pensia de invaliditate, mi-a fost blocat pentru o datorie la rambursarea creditului. Permite legea sa blocheze cardul mentionat (sunt invalid de gradul 2)? Creditorul a pus sechestru pe suma datoriei, da si de restul banilor nu pot sa ma folosesc. Ce sa fac in aceasta situatie? Multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Doina, nu pot fi blocate cardul bancar, pe care primiți pensia de invalidade. Creditorul sau posibil excecutorul a încalcat prevederile Codului de executare Articolul 106. Veniturile care nu pot fi urmărite

Nu pot fi... mai detaliat urmărite următoarele venituri ale debitorului:

a) sumele plătite în legătură cu deplasarea în interes de serviciu, cu transferul, cu angajarea sau cu trimiterea la muncă în altă localitate, plata suplimentară pentru lucrul legat de deplasări frecvente;

b) indemnizaţiile plătite mamelor cu mulţi copii sau mamelor singure;

c) pensiile de întreţinere;

d) indemnizaţiile la naşterea copilului;

e) indemnizaţiile primite pentru înmormîntare;

f) indemnizaţiile pentru copii minori în timpul căutării părinţilor lor;

g) sporuri pentru muncă în condiţii grele sau vătămătoare;

h) indemnizaţiile de eliberare din serviciu;

i) indemnizaţiile persoanelor care au avut de suferit de pe urma avariei de la C.A.E. Cernobîl;

j) compensaţiile nominative. DVS sunteți în drept să-i atenționați persoanele cu funcții de răspundere despre încălcare prexentul cod. Tot în cerere să le atenționați, că sunteți în drept să apelați la CNA-l din zona, de unde locuiți-Chișinău, Cahul, Bălți pentru a fi trași la răspundere conform Codului penal Articolul 327. Abuzul de putere sau abuzul de serviciu

(1) Folosirea intenţionată de către o persoană publică a situaţiei de serviciu, dacă aceasta a cauzat daune în proporţii considerabile intereselor publice sau drepturilor şi intereselor ocrotite de lege ale persoanelor fizice sau juridice,

[Art.327 al.(1) sintagma „intereselor publice sau” declarată neconstituțional prin HCC33 din 07.12.17, MO27-32/26.01.18 art.4; în vigoare 07.12.17]

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 650 la 1150 unităţi convenţionale sau cu închisoare de pînă la 3 ani, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.

(2) Aceeaşi acţiune:

a) - exclusă

b) săvîrşită de o persoană cu funcţie de demnitate publică;

b1) săvîrșită din interes material, în scopul realizării altor interese personale sau în interesul unei terţe persoane;

c) soldată cu urmări grave

[Art.327 al.(2), lit.c) textul „ soldată cu urmări grave” declarat neconstituțional prin HCC24 din 17.10.19, MO338-343/15.11.19 art.207; în vigoare 17.10.19]

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 1350 la 2350 unităţi convenţionale sau cu închisoare de la 2 la 6 ani, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 5 la 10 ani.

(3) Abuzul de putere sau abuzul de serviciu, săvîrşit în interesul unui grup criminal organizat sau al unei organizaţii criminale,

se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 7 ani cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 10 ani şi 15 ani.

22 mai 2024
Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua Doina, urmeaza sa intocmiti o cerere in adresa executorului judecatoresc, anexand la cerere documentele confirmative.
Masurile asiguratorii aplicate urmand a fi ridicate in termen de 5 zile lucratoare de la receptionarea cererii, in conformitate cu art. 110 alin.(2) Cod de Executare al RM.

Va pot ajuta cu intocmirea corecta... mai detaliat a cererii, contactati-ma pe Watsapp: 060508487
Mult Succes!

22 mai 2024