Cum recuperez permisul de conducere inainte de expirare a termenului de privare de dreptul de a conduce?

9 mai 2017 95

Sunt privat de dreptul de a conduce timp de un an pentru acumilarea punctelor de penalizare. A trecut jumate de an. Pot sa ma duc sa contestez pentru a-mi ridica permisul? La cine pot sa ma adresez pentru a recupera permisul?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Vasile,

Nici codul contravențional și nici codul penal nu prevăd vrio posibilitate de a redobândi acest drept înainte de termen.

Codul contravențional stipulează expres că La expirarea termenului de privare de dreptul de a conduce vehicule sau de dreptul de a deţine armă şi de portarmă, persoana este repusă în acest... mai detaliat drept.

10 mai 2017