Cum verificam punctele acumulate pe carnetul auto?

10 august 2017 3271

Cum verificam punctele acumulate pe carnetul auto?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Dacă vă referiți la punctele de penalizare acumulate atunci :

Pentru dispozitivele Andriod funcționează aplicația e-Trafic. Cu ajutorul acestui program, care poate fi instalat gratuit de pe MPay.

O altă metodă este accesarea paginii electronice a Inspectoratului Naţional de Patrulare: pr.gov.md. Pentru obţinerea informaţiei este necesar de introdus codul de identificare IDNP... mai detaliat

A treia modalitate este accesibilă tuturor – prin mesaje SMS. Expediind SMS la numărul 9021, fiind indicat în mesaj codul personal, conducătorul auto va primi un SMS prin intermediul căruia va fi notificat dacă figurează informații legate de acest IDNP în baza de date. În caz de răspuns afirmativ, cetățeanul poate afla detalii printr-un SMS la numărul 9021, cu indicarea numărului carnetului de conducere sau a codului amenzii. În acest caz va obține informații ce ţin de: punctele de penalitate (numărul acestora); amenzi (sumele și codurile pentru fiecare); suspendarea permisului de conducere (statutul acestuia); transmiterea dosarului în instanța de judecată (dacă a avut deja loc). Prețul unui SMS la 9021 este de 5 lei pentru oricare operator de telefonie mobilă.

11 august 2017