Daca vreau sa merg cu copilul in Turcia la odihnă, am nevoie de procura de la tatal copilului, cu care sunt in divort?

25 iunie 2017 255

Buna ziua. Daca sunt divortata si vreau sa ma duc copilul in Turcia la odihnă, am nevoie de procura de la tata copilului? Pașaportul copilului e biometric. Mersi anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Mariana,
Puteți oricând și oriunde pleca cu copilul dvs fără acordul tatălui chiar dacă sunteți divorțați.
Ieșirile de scurtă durată nu necesită acordul acestuia, doar atunci când doriți să vă stabili în altă țară cu copilul atunci va trebui și acordul la celălalt părinte.
Organele vamale permite copilului minor să iasă din... mai detaliat țară numai dacă sunt însoțiți de o persoană fizică majoră.
Pentru o desfășurare mai largă a acestui subiect găsiți informație aici ( http://www.mfa.gov.md/calatorii-copii-minori/ ).
Și în Legea cu privirea la intrarea și ieșirea în Republica Moldova, art 1. alin ( 2,3)
( http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=311638&lang=1 ) .
Odihnă plăcută.

25 iunie 2017