Executorul nu raspunde la solicitarea mea si nu stiu unde sa fac plati

9 mai 2024 6

Buna ziua. Am o datorie, pe care nu am achitat-o la timp din cauza starii sanatatii (cancer). A avut loc un proces judiciar civil, dar din cauza ca fac tratament nu m-am putut prezenta la sedintele de judecata. Acum dosarul este la executor, care imi cere sa achit 11.500 lei. Recent mi-a venit o notificare precum ca mi-a fost aplicata amenda in marime de 1.500 lei in temeiul art. 318 alin. 1 CC, iar nu ma prezint, in privinta mea va fi aplicat art. 320. I-am trimis executorului un email in care i-am cerut sa-mi dea un cont in care sa achit - atat cat pot, avand in vedere circumstantele descrise - dar nu am primit niciun raspuns. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Cine trebuie sa-mi dea contul pe care trebuie sa fac platile?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua Cristina, dacă DVS aveți coordinatele executorului, există o așa instituție Republicană Uniunea Executorilor de pe str. Kiev 3, eșiți la ei și întrebați coodinatele executorului, care v-a contactat. Ei sunt datori să vă răspundă și să vă dee coordinatele lui, cu care o să puteți colabora mai... mai detaliat departe. Ce se referă la amenda aplicată în baza art. 318 al.1 CC, trebuie să fiți invitat la executor în birou, unde v-a fi întocmit un proces verbal adminictrativ asupra DVS, ca mai apoi să fie pus în executare, posibil așa eva n-a fost, ceva ați încurcat. Asta e prima măsură întreprinsă de executor, ca mai apoi să se adreseze la poliție cu o cerere pentru a fi pornită o cauză penală în pivința DVS, ne având procesul verbal semnat de DVS, executorul este limitat în acțiunele sale.

9 mai 2024
  • Jurisconsult

D-na Ceristina, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul penal, o să citiți conținutul, adica dispoziția articolului și o să vedeți, că asupra DVS trebuie să fie întocmit un proces verbal administratic, aidcă contravențional și pe urmă să vă anunțe, că documentele sunt prezentate la poliție. Articolul 320.... mai detaliat Neexecutarea hotărîrii instanţei de judecată

(1) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată, dacă aceasta a fost comisă după aplicarea sancţiunii contravenţionale,

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 650 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.

(2) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare de către o persoană cu funcţie de răspundere a hotărîrii instanţei de judecată, precum şi împiedicarea executării ei, dacă aceste fapte au fost comise după aplicarea sancţiunii contravenţionale,

se pedepsesc cu amendă în mărime de la 650 la 850 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 3 ani, în toate cazurile cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.

9 mai 2024