Interdictia la pasaport se anuleaza automat?

11 mai 2017 328

Am auzit ca Curtea Constitutionala a aprobat legea ca n-au voie sa puna interdictie la primirea pasaportului. Cum sa anuliaza interdictia? Automat sau trebuie de scris cerere undeva?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Potrivit articolului 140 din Constituția Republicii Moldova, legile şi alte acte normative sau unele părţi ale acestora devin nule, din momentul adoptării hotărîrii corespunzătoare a Curţii Constituţionale. Curtea Constituțională a pronunțat pe 10 mai 2017 hotârărea prin care a declarat ca fiind neconstituțională partea din Codul de Executare care prevedea... mai detaliat Interdicţia privind eliberarea documentelor de stare civilă, a actelor de identitate sau a permiselor de conducere (pentru textul complet al Hotărârii Curții Constituționale - accesați http://www.constcourt.md). Prin urmare, din data de 10 mai 2017, orice interdicție instituită în privința eliberării actelor menționate își pierde puterea și nu este nevoie de niciun fel de pași suplimentari pentru a cere eliberarea actelor respective.

11 mai 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

In mod normal, ar trebui sa fie asa cum a spus mai sus si dl. Ciubotaru. Totusi, Va recomand sa adresati o cerere scrisa la executorul judecatoresc cu solicitarea de a emite Incheierea de anulare a interdictiilor. Cu Incheierea respectiva mergeti la Registru si anexati la setul de acte pe... mai detaliat care il veti prezenta la perfectarea pasaportului/buletinului etc.

11 mai 2017