Nu am achitat complet serviciile hoteliere

17 aprilie 2024 3

Bună. Recent am fost într-o zonă de odihnă, situată la distanță de 60 km de Chișinău. Camera de hotel, pe care am rezervat-o, arăta pe poze ca având condiții decente, dar realitatea a fost diferită: zero igienă, zero condiții. Nu am putut să mă întorc acasă, pentru că am ajuns acolo cu ultimul autobuz. Prin urmare, am rămas la hotel, iar dimineața m-am trezit, am lăsat 40% din suma pentru cazare și am plecat acasă, considerând că am fost înșelat. Acum proprietarul hotelului mă sună și cere să-i dau restul de 60% din sumă. Am refuzat, menționând că pe jos se plimbau insecte, era un strat de praf și în baie erau condiții de baie publică, fără șampon. Ce pot păți din punct de vedere legal dacă refuz să plătesc?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna dl. Vasile, ai îrâdicat o întrebare delicată, este imposibil dacă a fost sau nu încheiat un contract între DVS și administrația hotelului. Din descrisile de DVS condiții, n-a fost încheiat nici-un contract. În așa condiții sunteți în drept să-i trimiteți mai departe, din lipsa contractului, eu nu sunt în... mai detaliat drept să vă oblige să achitați ceva, eșecul se consideră și se socoate după administrația hotelului. DVS sunteți în drept să le spuneți LA REVEDERE.

17 aprilie 2024
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Invocați serviciul necorespunzător și neexecutarea obligațiilor hotelierului. Dar, în mod firesc, dacă aveau careva pretenții față de dvs. trebuie să vă expedieze o Notificare scrisă. Succese!

18 aprilie 2024
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna! Situatia este rezolvabila. Pentru detalii, suport si ajutor juridic, puteti apela la nr. de telefon 069049267

18 aprilie 2024