Obligația de a avea gard?

7 iunie 2024 3

Buna ziua. Deținem un teren care se învecinează cu o ”râpā” ce aparține satului. Nu există gard între terenul nostru și râpă. Sunt obligat prin lege să instalez gard între terenul meu și acea râpă? Avem un conflict cu un vecin care își varsă apele reziduale în acea râpă și din cauza aceasta a obținut autorizație de la primărie cum că ar trebui să pun gard. Vreau să știu dacă legea mă obliga în acest caz la ceva? Mulțumesc mult.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna d-na Elena, eu știu, că nu. DVS sunteți în drept să depuneți o cerere oficială la primărie, cu înregistrarea ei, să aveți și DVS aldoilea exemplar la mână, ca primăria să vă răspundă oficial, conform cărui legi sau regulament, ei se conduc în așa caz, ca DVS să fiți... mai detaliat în drept de a contesta decizia lor în diferite instanțe, inclusit la organul raional sau instanța de judecată.

8 iunie 2024