Sotia este gata sa renunte la alimente; cum documentez intelegerea?

24 mai 2017 108

Sint divortat si platesc alimente, si prima sotie vrea sa ma scoata de la alimente, cu scopul ca sa-i fac procura generala pe copil si sa-i schimbe familia. Daca ma scoate de la alimente pe urma poate sa ma impuna sa platesc alimente mai departe. Poate imi trebuie vreo recipisa de la ea ca nu ma va pune inapoi la alimente. Unde as putea gasi vreun model daca trebuie recipisa?

Jurist comments 3

Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună seara.
Un asemenea acord va fi nul pentru ca lezează interesele copilului minor, iar Dvs ați putea fi decăzut din drepturi părintești. Este și obligația Dvs de a va întreține financiar copilul minor.

25 mai 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Sotia depune cerere la executor pentru stingerea executarii in urma unui acord intre voi , mergeti la notar !

25 mai 2017
  • Executor judecătoresc
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Sotia dvs nu poate renunta la incasarea pensiei de intretinere - ceea ce poate ea solicita executorului judecatoresc este doar restituirea documetnului executoriu, dar acest fapt nu duce la incetarea dosarului de executare si nici la ridicarea masurilor de asigurare a executarii. In acest caz, executarea silita poate fi reluata... mai detaliat oricind, la cererea sotiei, pe durata termenului de prescriptie. Solicitati executorului judecatoresc efectuarea procedurii de conciliere intre dvs si sotie si, poate, de comun acord ajungeti la o solutie/tranzactie.

25 mai 2017