Interdictia de a parasi teritoriul RM

25 iunie 2021 122

Buna ziua. Cat timp poate dura interdictia de a parasi teritoriul R.M. si interdictia de a perfecta pasaport, impuse dupa un dosar civil? Unde sa ma adresez ca sa verific pe ce termen sunt aplicate aceste interdictii?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Interdicția de a perfecta actele a fost anulată, așa ca nu există o asemenea interdicție.
Cit tine de cea de parasire a tarii, aceasta se aplica la demersul executorului, așa ca va adresați la executor.
Dupa regulă, interdicția de a părăsi țara poate gi aplicată doar cu autorizarea instanței de judecată, si... mai detaliat poate fi aplicată pentru o perioada fe 6 luni fiind posibil de a fi prelungită inca de 2 ori conform codului de executare.

26 iunie 2021