Cand pot primi permisul auto de conducere inapoi?

07 may 2017 114

Am fost sanctionat de politie din cauza depasirii normei consumarii de alcool, am fost depistat cu 0.3 promili in aer. Mi s-a confiscat permisul. Am platit amenda ceruta si am asteptat 1 an de zile. Am sansa sa-mi recuperez permisul?

Lawyer comments 2

Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Salut Gheorghe,

Permisul de conducere se înapoiază la expirarea termenului pentru care a fost ridicat, în cazul în care acest termen a trecut vă puteți adresa cu o cerere la CRIS Registru - secția documentare a conducătorilor auto și să solicitați înapoierea permisului de conducere.

07 may 2017
Călin Bobeică
  • Advocate

Adresa-ti o cerere la directia evidenta al INP (str.Calea Orheiului 69B) in termen de 15 zile va telefoneaza pentru ridicarea permisului !

08 may 2017