Cand pot primi permisul auto de conducere inapoi?

7 mai 2017 114

Am fost sanctionat de politie din cauza depasirii normei consumarii de alcool, am fost depistat cu 0.3 promili in aer. Mi s-a confiscat permisul. Am platit amenda ceruta si am asteptat 1 an de zile. Am sansa sa-mi recuperez permisul?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Gheorghe,

Permisul de conducere se înapoiază la expirarea termenului pentru care a fost ridicat, în cazul în care acest termen a trecut vă puteți adresa cu o cerere la CRIS Registru - secția documentare a conducătorilor auto și să solicitați înapoierea permisului de conducere.

7 mai 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Adresa-ti o cerere la directia evidenta al INP (str.Calea Orheiului 69B) in termen de 15 zile va telefoneaza pentru ridicarea permisului !

8 mai 2017