Care este procedura legală de ieșire din sindicate?

19 may 2017 735

Care este procedura legală de ieșire din sindicate? Are dreptul angajatorul sa opreasca 1% din salariu pentru sindicate daca nu am depus nici o cerere de apartenentă la sindicate?

Lawyer comments 2

Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Salut Alex,

Salariatul achită o contribuție pentru faptul că face parte din sindicat.
Legea nu prevede procedura de ieșire din sindicate, dar având în vedere faptul că apartenența la un sindicat este un lucru benevol, îl puteți părăsi prin adresarea unei cereri prin care să solicitați acest lucru.

20 may 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Buna ziua. Daca nu ati depus o cerere de asociere la organul sindical, atunci cind v-ati angajat ori ulterior - contributia retinuta din salariul Dvs nu este justificata.
Aveti dreptul sa va retrageti oricind calitatea de membru al organului sindical, insa nu uitati ca apartenenta la aceasta asociatie va garanteaza... mai detaliat o serie de drepturi, garantii si beneficii (de ex. foi de tratament la pret redus, imposibilitatea concedierii fara acordul organului sindical in unele situatii, etc.), apartenenta care se merita pentru acel 1% achitat.

20 may 2017