Este corect acordata grupa de invaliditate?

30 aprilie 2017 372

Am un copil care are gradul 2 de invaliditate. Pentru intia oara a fost spitalizat la 17 ani. S-a acordat grupa a 2 de invaliditate. Comisia a refuzat acordarea invaliditatii din copilarie. Este corect?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Ana Galus
  • Avocat

Stimat Oleg,

Odata cu adoptarea in 2012 a unei noi Legi privind incluziunea socială a persoanelor cu dizabilităţi (pe care o puteti gasi aici http://lex.justice.md/md/344149/), fostul Consiliu republican de expertiza medicala a vitalitatii a fost reorganizat in Consiliul National pentru Determinarea Dizabilitatii si Capacitatii de Munca si, in 2013, a fost... mai detaliat adoptat o noua Instructiune privind modul de determinare a dizabilitatii si capacitatii de munca (http://lex.justice.md/md/346508/).

Astfel, conform noilor prevederi: "Pînă la expirarea termenului pentru care s-a stabilit reexpertizarea persoanei cu dizabilităţi sau în cazul gradelor de invaliditate fără termen, invaliditatea de gradele I, II şi III se echivalează, în mod corespunzător, cu dizabilitatea severă, dizabilitatea accentuată şi dizabilitatea medie.", iar "Persoanele care deţin un grad de invaliditate fără termen au dreptul să se adreseze Consiliului pentru reexaminare şi determinarea dizabilităţii în conformitate cu noile criterii".

Respectiv, in cazul in care gradul 2 de invaliditate (echivalat acum cu dizabilitate accentuata) a fost acordat pe termen, ar urma sa asteptati expirarea termenului respectiv pentru o reexpertizare a dizabilitatii de catre Consiliu, in conformitate cu noile criterii.

Daca insa dizabilitatea a fost stabilita fara termen, aveti dreptul să va adresati oricind Consiliului pentru o astfel de reexaminare şi determinare a dizabilităţii.

Este important sa cunoasteti faptul ca puteti contesta decizia de incadrare in grad de dizabilitate la Comisia de litigii, un organ infiintat pe linga Ministerul Muncii, Protectiei Sociale si Familiei. La rindul lor, deciziile Comisiei de litigii pot fi contestate in instanta de judecata.

Va recomand sa contactati, pentru mai multe detalii, Consiliul Național pentru Determinarea Dizabilității și Capacității de Muncă.

Succes!

1 mai 2017