14 zile dupa depunerea cererii de eliberare

6 mai 2018 123

Buna ziua. Ati putea va rog sa ma ajutati: in cele 14 zile obligatorii dupa depunerea cererii de eliberare sunt incluse si zilele libere de sambata si duminica, sau se calculeaza doar zilele lucratoare de luni pana vineri? Multumesc anticipat!

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Se calculează doar zilele lucrătoare conform contractului individual de muncă care-l aveți semnat cu angajatorul dvs.

6 mai 2018
Iulia Furtuna
  • Avocat

Conform art. 85 din Codul muncii, termenul de preaviz in cazul demisiei este de 14 zile calendaristice, adica 2 saptamini cu zilele de repaus inclusiv. Termenul incepe sa curga in ziua imediat urmatoare zilei in care ati inregistrat cererea de demisie la angajator.

6 mai 2018