180 zile in RM cu masina inmatriculata in RO

11 martie 2023 144

Buna ziua. Daca masina inmatriculata in Romania isi schimba proprietarul si numarul de inmatriculare, atunci poate fi introdusa pe teritoriul RM, daca a stat in RM 180 de zile cu vechiul proprietar?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Viorel.
Mijloacele de transport la serviciul vamal sunt identificate inclusiv şi prin nr. VIN care nu se schimbă.
Codul vamal prevede la art. 1841 alin.11
(11) Mijloacele de transport introduse în condiţiile alin. (1) nu se pot afla pe teritoriul Republicii Moldova un termen mai mare decît cel stabilit de prezentul... mai detaliat articol, indiferent de persoanele care le introduc.

11 martie 2023