2 contracte de munca, ambele cu norma intreaga - este posibil?

10 iulie 2017 592

Buna ziua. Spuneti-mi va rog daca este legal in R.Moldova ca un salariat sa aiba doua contracte individuale de munca cu norma intreaga? (nu prin cumul). Multumesc

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna seara!

Ceea ce aveti dvs in vedere este, de fapt, tot munca prin cumul. Munca prin cumul poate fi: a) prin cumul intern (cand persoana presteaza munca in cadrul aceleiasi intreprinderi, institutii, organizatii), b) prin cumul extern (cand persoana presteaza mai multe munci in cadrul mai multor institutii, intreprinderi sau... mai detaliat organizatii).

Codul muncii (ca act normativ de baza) nu stabileste careva restrictii in ceea ce priveste norma salariala a celor ce presteaza munca prin cumul. Prin urmare, legea admite ca un anumit salariat sa presteze munca prin cumul cu norme intregi (de exemplu, un contabil activeaza in cadrul unui SRL X pe o norma intreaga si, in cadrul SRL Y tot pe o norma intreaga). Totusi, pentru anumite categorii de salariati (de exemplu, pentru cadrele didactice, personalul medico-sanitar şi farmaceutic, personalul din sfera cercetare-dezvoltare, salariaţii din cultură, artă, sport etc.) pot fi stabilite, prin acte normative cu caracter special, anumite particularitati in ceea ce priveste prestarea muncii prin cumul, inclusiv legate de normarea muncii. De aceea, pentru a obtine un raspuns exact la intrebarea dvs este necesar de identificat natura muncii ce urmeaza a fi prestata.

Pentru mai multe detalii privind munca prin cumul - a se vedea Capitolul V din Codul muncii http://lex.justice.md/md/326757/

Sper ca explicatiile oferite va vor fi utile!

Cu respect,
Copetchi Stanislav

10 iulie 2017