4 credite de la companii de microfinantare neachitate de un an si jumatate

20 aprilie 2019 229

Buna! Am 4 credite de la difetite companii de microfinantare, am luat in jur de 2000 -4000 de la fiecare. Acum suma a crescut pana la 20.000 si mai mult la fiecare din ele. Care pot fi urmarile daca nu am bunuri mobile si imobile pe numele meu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Andrei

În primul rând sumele ar putea crește.
Totuși, această creștere a datoriei vorbește despre faptul că în acel contract ar putea exista clauze abuzive și aici aici putea fi vorba despre o dobândă contractuală exagerată, o penalitate care, este posibil să fie aplicată și asupra dobânzii contractuale, și chiar posibil... mai detaliat să fi fost admis și anatocismul ceea ce nu se admite.
În dependență de ceea ce prevede contractul, cum acesta a fost negociat, dacă s-au negociat clauzele, ați putea înainta o acțiune în instanța de judecată pentru a anula anumite clauze, după caz, clauză penală, a reduce dobânda contractuală sau altele.
Totul depinde de conținutul contractului și cum au avut loc negocierile până la încheierea contractului respectiv.
Nu recomand să așteptați ca creditorul să se adreseze primul în instanța de judecată cu o acțiune împotriva Dvs privind încasarea datoriei și atunci abia să depuneți o acțiune reconvențională, ci să acționați primul.

Referitor la procedura de executare, chiar dacă nu dispuneți de bani și bunuri acum o sa dispuneți de acestea pe parcursul. Viața este înainte, cu atât mai mult cu cât pentru ascunderea veniturilor și bunurilor, și eschivarea de la executarea hotărârii judecătorești puteți fi atras la răspundere penală conform art. 320 Cod penal al RM, după ce veți fi mai întâi atras la răspundere contravențională.

20 aprilie 2019