4 zile suplimentare oferite unuia dintre parinti cu 2 copii minori

25 iunie 2019 510

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog: daca intr-o intreprindere, un parinte beneficiaza de concediu de odihna anual pentru perioada 2017/2018, dar noi ne aflam in anul 2019, suntem in drept sa acordam aceste 4 zile suplimentare sau inchidem perioada 2017/2018 si i le oferim pentru perioada 2018/2019. Cum e corect din punt de vedere legal?
Multumesc!

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Art. 121 alin. (4) din Codul Muncii al Republicii Moldova nu reglementează situația respectivă.
În mod normal, acele 4 zile suplimentare urmează a fi acordate în contextul perioadei 2018-2019. Zilele respective, indiferent de momentul acordării, vor fi considerate ca fiind acordate pentru perioada în care au fost acordate efectiv.... mai detaliat
Prin urmare, dacă aceste 4 zile au fost solicitate în perioada 2018-2019, atunci nu e o problemă dacă vor fi acordate suplimentar zilelor de concediu din anul precedent.

Succese!

27 iunie 2019