A avut noul director dreptul sa nu o angajeze?

4 ianuarie 2018 67

Mama mea a fost concediata conform art. 86 alin. 1 lit. c din gradinita lichidata, dar i-au ramas 4 ani pina la pensie, nu a avut sanctiuni disciplinare. Tot personalul care lucra la gradinita data a fost angajat la o gradinita nou-deschisa, dar mama - nu, fara nici un motiv. Multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,
Odată cu preavizarea salariatului în legătură cu reducerea numărului sau a statelor de personal, va propune în scris salariatului preavizat un alt loc de muncă (funcţie) în cadrul unităţii respective (cu condiţia că astfel de loc de muncă (funcție) există la unitate, iar salariatul preavizat întruneşte cerinţele necesare pentru... mai detaliat suplinirea acestuia);

D-ați citire art. 88 din Codul Muncii cu privire la concedierea în baza art. 1 lit.c)

6 ianuarie 2018

Multumesc

7 ianuarie 2018