A fost aplicata interdictie de a parasi tara. Pot sa ies si sa revin in tara in timpul perioadei de atac, adica in cele 15 zile?

7 iulie 2016 136

Buna ziua. A fost aplicata o interdictie de a parasi tara prin inchiere a judecatoriei din 04.07 cu drept de atacare in decurs de 15 zile. Este posibila iesirea si revenirea in tara in timpul acestui termen de 15 zile datorita unei deplasari de serviciu tur/retur in perioada 10.07 - 17.07. Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

nu se poate
interdictia este aplicata prin incheiere judecatoreasca care este data de obicei cu executare imediata
poate fi anulata sau suspendata exclusiv prin act judecatoresc
astfel recursul nu este suspensiv de executare in asemenea caz

7 iulie 2016