A fost ingropat o persoana decedata pe un loc bronat

3 iunie 2017 55

Astazi am descoperit ca pe locul rezervat (am act de la biserica prin care este specificat acest fapt) a fost inhumat o persona decedata, fara acordul meu, care ar fi procedura? vreau sa sesizez politia sa constate faptele, apoi sa scriu o cerere de chemare in judecata pe numele celor care au savarsit acesta fara de lege, sa cer sa fie deshumat !!! pe ce acte normative sa ma bazez? pot cumva sa cer sa se dispuna deshumarea ?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Pentru inceput, cititi acest Regulament cu privire la cimitire: http://lex.justice.md/md/295654/
Nu este posibil sa vorbiti cu administratia cimitirului sa va acorde un alt loc acceptabil?
Daca nu gasiti limba comuna si subiectul este principial, probabil va trebui sa actionati administratia cimitirului in judecata pentru a cere despagubiri financiare. Putin probabil ca judecata... mai detaliat va permite deshumarea altei persoane pe motiv de incalcare a unui contract civil de rezervare a locului de inhumare.

3 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

deshumarea altei persoane doar pentru efectuarea unei expertize medico-legale (constatarea cauzei mortii sau constatarea paternitatii , testare ADN si etc) , si atit , va sugerez pentru a nu pierde timp si bani sa vorbiti cu administratia cimitiriului !

6 iunie 2017