A fost refuzata imbarcarea minorului in varsta de 17 ani si jumatate desi am o hotarare judecatoreasca definitiva de incredintare

30 iunie 2017 78

Daca m-am prezentat in aeroport doar cu actele de calatorie si mi-a fost refuzata imbarcarea minorului in varsta de 17 ani si jumatate desi am o hotarare judecatoreasca definitiva de incredintare, pe cine pot da in judecata? Am prezentat ofiterului de frontiera actele mele si ale copilului, iar acesta mi-a cerut biletele de intors din calatorie pe care le-a prezentat unei superioare cu textul "sa vedem daca gasim intelegere". I-am explicat acesteia ca am o hotarare judecatoreasca definitiva de incredintare a minorului, care poate fi vazuta pe situl oficial al judecatoriei. Mi-a spus ca doar originalul e valabil cu stampila. Am citit legea si la acest pasaj e abigua. Pentru durerea ingrozitoare cauzata copilului meu cat si pentru daunele financiare vreau sa dau in judecata: angajata aeroportului, statul roman pentru ambiguitatea legii. Ce ma sfatuiti? Va multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Ca sa inteleg corect : dumnevoastra nu aveati hotarirea de judecata la politia de frontiera ?
spuneti minor ...este copilul dstra ?
Comentati mai jos !

30 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Are putere juridică doar Hotărârea judecătorească în original, sau o copie certificată de judecător.

30 iunie 2017