A trece copilul de pe familia tatalui pe familia mamei

3 iunie 2018 40

Buna ziua. Vreau sa-mi trec copilul din familea tatalui pe familia mea? Ce acte imi trebu si daca e nevoe de prezenta tatalui copilului? Noi nu suntem inscrisi, copilul are un an.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat
  • Dreptul muncii
  • Dreptul civil
  • Dreptul familiei

Silvia, este necesar acordul tatalui. Vedeti aici procedura: http://stare-civila.gov.md/ro/pages/schimbarea-numelui-prenumelui

3 iunie 2018
  • Parajurist
  • Dreptul civil
  • Dreptul muncii
  • Dreptul familiei
  • Dreptul penal

Buna, Silvia!
Conform art. 56 a codului familiei in baza cererii comune a parintilor, organul de stare civila poate schimba numele de familie sau prenumele copilului care nu a atins virsta de 16 ani.
In caz de litigiu intre parinti, problema schimbarii numelui de familie sau prenumele copilului este solutionata de catre... mai detaliat organul de stare civila, cu concursul autoritatii tutelare locale in a carei raza teritoriala isi are domiciliul minorul.

3 iunie 2018