A trecut termenul de intrare în moștenire - de 20 de ani

17 aprilie 2019 97

Bună ziua. A trecut termenul de intrare în moștenire - de 20 de ani. Poate acum sora să semneze hârtie de refuz de moștenire de la notar și apoi să vin cu ea la avocat pentru judecată?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna

În cazul în care au trecut 6 luni de la decesul defunctului, în cazul existenței mai multor succesori, aceștia nu pot renunța la acceptarea succesiuni întrucât a expirat termenul.

În dependență de circumstanțele concrete ale cazului, există sau nu motive întemeiate de a prelungi termenul de acceptare a succesiunii sau imediat... mai detaliat după decesul persoanei ați administrat bunurile urmează să vă adresați în instanța de judecată fie cu o cerere privind constatarea acceptării succesiunii prin întrarea în posesia de facto a bunurilor fie cu o cerere de prelungire a termenului de acceptare a succesiunii.
In acest ultim caz va fi necesar să vă adresați în instanța de judecată împotriva notarului care, va avea calitate de pârât, aceasta fiind o procedura litigioasa, pe când, constatarea faptului e o procedura speciala și decurge multe mai rapid.

După ce obțineți o hotărâre în favoarea Dvs și aceasta intră in vigoare trebuie să vă adresați la notar.

17 aprilie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

De remarcat că, în speța Dvs urmează a fi aplicate prevederile Codului civil al RSSM deoarece, la momentul decesului persoanei era în vigoare anume această lege.
Chiar dacă, a fost adoptat un alt Cod civil, ulterior modernizat, legea pentru punerea în aplicare a Codului civil spune că situațiilor născute anterioar,... mai detaliat noile prevederi nu se aplică.

17 aprilie 2019