Aangajatorul pretinde ca ii sunt datoare si ma ameninta cu judecata

11 martie 2024 3

Buna. Am fost angajata (neoficial) la un magazin, in calitate de vanzatoare. In timp ce am lucrat, angajatoarea a fost plecata peste hotare si eu am ramas sa am grija de magazin, fara niciun document oficial. Am lucrat ca vinzatoare, am fost responsabila de documente, am facut curatenie si inca mergeam la banci sa-i achit creditele. Timp de un an de zile nu am avut salariu, din cauza ca nu ajungeau bani, erau datorii la furnizori. Angajatoarea a spus ca ne vom lamuri cand revine in tara. Salariul meu trebuia sa fie de 7.000 de lei. Cand a revenit, mi-a socotit salariu doar 1.000 de lei pe luna si inca pretinde ca ii sunt datoare. Ma ameninta ca o sa-mi ia copilul, ca sunt mama rea, ca o sa ma dea in judecata pentru motive pe care nu le inteleg. Am frica de aceasta doamna, imi pare ca are probleme psihice si cine stie la ce sa ma astept de la ea. Face postari cu numele meu pe facebook si viber. Eu am vrut sa iau magazinul in arenda si am semnat o foaie unde este scris ca ii sunt datoare pentru marfa din magazin, dar foaia mentionata nu este autentificata notarial. Ma ameninta cu aceasta foaie, dar eu nu am luat nici bani de la ea, nici magazinul in arenda nu la-m putut lua. Ce pot face in acest caz?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Angela, mă puteți contacta la telefonul indicat in
vaiber mei de pe telefonul + 37368669950 pentru a discuta întrebarea DVS.

12 martie 2024