Absorbtie a intreprinderii unde activez prin cumul

16 decembrie 2019 47

Buna ziua. Intreprinderea la care activez prin cumul este absorbita de catre alta institutie. Contractul meu este pe perioada determinata pana pe 29 decembrie 2019. Din 2 ianuarie 2020 trecem la institutia noua. La institutia noua mi s-a propus alta functie, lucru pe care l-am acceptat. Acum la institutia unde activez refuza sa imi prelungeasca contractul din 30 decembrie 2019 (cica nu au dreptul, pentru ca instituita nu va mai exista), iar in consecinta, institutia noua spune ca nici ei nu au dreptul sa ma ia incolo fara contract existent. Spuneti-mi, va rog, cum se procedeaza in asa caz si cum este juridic reglementat. Mersi anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
De ce trebuie sa ai contract existent?
Contractul expira la data respectiva iar ulterior inchei contract nou cu compania noua la functie noua.
Angajatorul actual nu este obligat sa iti prelungeasca contractul pe perioada determinata, daca termenul acestuia expira inainte de reorganizare.

16 decembrie 2019