Abuz din partea angajatorului

14 octombrie 2023 3

Buna ziua. Am lucrat timp de 2 saptamani la un call centru, unde ne cereau sa mintim clientii si sa-i convingem sa cumpere preparate medicale care nu ajuta. Din start ni s-a spus ca vom fi platiti cu 10.000 lei, plus un anumit precent din vanzari, iar mai tarziu doar procentul din vanzari. Trebuia sa asiguram cel putin 2-3 comenzi pe zi ca sa indeplinim necesarul de comenzi al companiei. Uneori mergea mai bine, uneori nu aveam nicio comanda si intr-un final "seful" a strigat la mine ca "nu pot vinde" si m-a trimis injurat. Ce pot face in aceasta situatie? Am fost injosita. Nu m-au angajat oficial, nici nu stiu daca ei activeaza oficial. Pot cere sa imi achite cele 2 saptamani lucrate?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Olga, de se poate. Trebuie să depuneți o cerere oficială la companie, să despuneți de al doilea exemplar la mână, cu confirmarede înregistrare. |În caz, dacă compania vă refuză DVS sunteți în drept să depuneți o cerere la Organul fiscal din raza de activitate a companiei, unde să indicați... mai detaliat modul de angajare și de activitate.

14 octombrie 2023