Abuz din partea colectorilor

30 august 2023 3

Buna ziua. Prietena mea in 2020 a contractat un credit nebancar in marime de 30.000 lei. A achitat un timp, dupa care a restructurat datoria in 2022 la suma de 26.000 lei. Pana acum a achitat peste 64.000 lei si colectorii mai cer 14.000. Acestia o ameninta ca vor lua casa (care nu este a ei), ca vor suna la primarie, la posta, vor veni la serviciu. Ce se poate face? Care lege o incalca colectorii? Multumesc.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Avocat

Buna ziua, recititi contractul, s-ar putea sa gasiti clauze abuzive. Daca le gasiti va adrresati in instnata de judecata.
Actiunile colectorilor sunt ilegale.

31 august 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. Cum a indicat colega, acțiunile colectorilor sunt evident abuzive. Doar executorul judecătoresc, în limitele stabilite de Cod de executare, poate întreprinde măsuri în vederea încasării forțate a unei sume de bani și doar în cazul, în care încasarea a fost dispusă printr-o hotărâre instanței de judecată

1 septembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Nelea, colectorii dau dovadă, că sunt măgăruși, ei nu au dreptul să întreprindă așa acțiuni ilegale, corect v-a orientat colegul dl. Dan.

1 septembrie 2023