Acapararea întregii moșteniri de una din moștenitori

4 martie 2020 87

Buna ziua. Spuneți-mi, vă rog, în ce instanță mă pot adresa cu următoarea situație. După decesul bunicilor (ei au avut 3 copii, dintre care mama mea a fost cea mai mare, dar din păcate a decedat), fiica lor cea mai mică a perfectat actele pe bunul imobil pe numele său, și a înlăturat ceilalți moștenitori. Pot eu ca nepoată să încep procesul de judecată și care sunt pașii pe care trebuie să-i întreprind pentru a putea beneficia de partea mea din moștenire. Mătușa menționată vrea să scoată bunul imobil la vânzare. Vă rog să mă ajutați, eu nu știu unde să mă adresez. Mulțumesc!

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Dumneavoastră Vă puteți adresa în judecată, însă contează foarte mult data decesului bunicilor, data decesului mamei, data deschiderii procedurii succesorale cît și alte detalii. Poate a existat un testament..

5 martie 2020