ACC

7 decembrie 2022 59

Bună ziua. În iunie 2021 apartamentul meu de la etajul 1) a fost inundat din cauza ca a fost blocata țeava comuna de deasupra apartamentului meu. Toată apa murdară, inclusiv deșeuri de tot felul, a ieșit prin cabina de dus, vasul de WC și masina de spălat. Când s-a întâmplat incidentul, nu eram acasă. Am fost anunțată de un vecin, cum că din apartamentul meu curge apa pe coridor și scări. Am venit de urgență acasă și am constatat că tot apartamentul meu era doar apă și deșeuri. Apa aceasta murdară a ajuns și în dormitor. Am solicitat să vina președinta asociației să facă un act de constatare, dar a refuzat. Am chemat și politia, ei tot nu au făcut și nu au scris nimic. Președinta mi-a spus să găsesc singură un lăcătuș ca să vina să rezolve cauza scurgerii apei. Am găsit unul la 12 noaptea, i-am achitat pentru lucru 700 lei (am bonul). A doua zi am cerut de la președintă banii aceștia, dar ea a refuzat să mi-i întoarcă. Am sunat la pretura Buiucani să cer un sfat. Ei mi-au sugerat să nu achit pe factura sumele de bani ce țin de întreținerea blocului, reparatii etc., sfat pe care l-am urmat. Însă acum avem alt președinte al asociației și acesta vrea să mă dea în judecata pentru neachitarea deservirii blocului. Cu ce mă pot alege? Menționez că am achit toate serviciile de stat.

Jurist comments 1

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna ziua! Dvs., trebuie sa achitati pentru deservirea blocului, insa ce tine de prejudiciu trebuie sa va clarificati mai detaliat, sa cereti recuperarea prejudiciului de la persoanele vinovate de producerea acestui incident.

7 decembrie 2022